Stomatologia estetyczna

W obecnych czasach stomatolog nie tylko "plombuje" i "wyrywa" zęby. Jego rola uległa w ostatnich czasach ogromnej rewolucji, bowiem lekarz stomatolog nie tylko wykonuje zabiegi dentystyczna, ale także kosmetyczne i estetyczne. Dzięki czemu wizyta w gabinecie stomatologicznym nie jest już tak przerażająca jak dawniej. Zmiany zaszły także w socjologii pracy, dziś zdrowy i piękny uśmiech chce posiadać niemal każdy pracownik, ponieważ odpowiednia prezencja to klucz do sukcesu. Jeżeli nie wiesz jaki zabieg będzie dla ciebie odpowiedni, by upiększyć swoje zęby - przeczytaj ten artykuł!

Do zabiegów stomatologii kosmetycznej zalicza się zabieg ozonowania. Ozon posiada silne właściwości utleniające i dezynfekujące. Wprowadzany w odpowiedniej ilości gwarantuje nam pozbycie się szkodliwych bakterii, grzybów i wirusów występujących w naszej jamie ustnej. Chyba nie trzeba przypominać, że ten zabieg nie powinien zastąpić codziennej higieny jamy ustnej.

Piaskowanie

Kolejnym zabiegiem kosmetycznym jest piaskowanie. Piaskowanie wykonuje się w celu pozbycia się osadów z zębów powstałych w wyniku m.in. picia kawy, czerwonego wina i palenia papierosów. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą silnego strumienia wody i specjalnego piasku. Piaskowanie idealnie czyści trudno dostępne miejsca, do których nie można się dostać przy użyciu zwykłej szczoteczki do zębów. Aby jak najrzadziej poddawać się temu zabiegowi ogranicz palenie, spożywanie kawy czy innych napojów barwiących, ponieważ to one są przyczyną utraty naturalnej bieli zębów.

Lakierowanie

Następnym zabiegiem jest lakierowanie za pomocą lakieru fluorowego. Po takim zabiegu szkliwo jest zabezpieczone, wzmocnione i odporne na próchnicę. Podczas codziennego szczotkowania zębów, fluor zawarty w paście działa i pozostaje na szkliwie przez krótki czas. Lakier nakładany przez stomatologa zasycha, przez co dłużej utrzymuje się na zębach i szkliwo więcej go wchłonie a co za tym idzie zęby staną się mocniejsze i zdrowsze.

Aparat ortodontyczny

Dla osób, które nie mają zbyt prostych zębów, proponuje się aparat ortodontyczny, który wyprostuje nieprawidłowe ich ustawienie a także poprawi zgryz. Ortodonta stawia diagnozę o nieprawidłowości zgryzu i zakłada aparat w zależności od wskazań klinicznych i od oczekiwań pacjenta. Do wyboru mamy aparaty jedno- lub dwu-szczękowe, porcelanowe, metalowe, kryształowe, kolorowe lub mocowane od wewnętrznej strony zębów, by nie było go widać. Oczywiście na wybór ma wpływ budżet jaki możemy przeznaczyć na aparat ortodontyczny, np. aparat kryształowy będzie kosztował dużo więcej niż metalowy. Decyzja powinna być dobrze przemyślana, ponieważ nie będziemy się z nim rozstawać do momentu aż nasze zęby nie staną się całkowicie równe.

Licówki

Zakładanie licówek należy do stomatologi estetycznej. Licówki wyglądem i sposobem zakładania przypominają sztuczne paznokcie. Cienkie, porcelanowe, łuski nakłada się na powierzchnię zęba nadając mu pożądany kształt i odcień.

Korony

Stomatologia estetyczna oferuje korony w przypadku tak mocnych uszkodzeń, w których zwykła "plomba" nie pomoże. Umieszcza się ją na oszlifowanym zębie przez co sprawia, że mamy pełny i zdrowo wyglądające uzębienie.

Jeśli zdecydujesz się na któryś z zabiegów stomatologii estetycznej, udaj się do swojego stomatologa i dowiedz się więcej oraz zapytaj czy nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu (np. wybielanie zębów nie można wykonać u kobiet w ciąży oraz matek karmiących piersią, jak i u dzieci, które nie ukończyły 16-go roku życia).

Pamiętaj: zdrowie jest najważniejsze!